Hop videre til indholdet

Consumer Insights Manager

Agathe, Frankrig

Den sprudlende 25-årige Agathe har for nylig, med sin masteruddannelse i marketing i rygsækken, sluttet sig til Hamelin Campus-teamet.  Hendes job? Hun er Consumer Insights Manager. Agathe er den, der bedst kan forklare sit arbejde.

"KOMMUNIKATION MED FORBRUGERNE FOR AT KUNNE FORSTÅ DERES BEHOV"

Kernen i min mission er at forstå forbrugerne

Mit mål er at forstå forbrugernes behov, frustrationer og ønsker, så jeg kan hjælpe markedsføringsafdelingerne med at udvikle produkter og funktioner – især i SCRIBZEE®-programmet – der virkelig lever op til vores brugeres forventninger. Forbrugeren danner helt og aldeles grundlaget for vores tilgang til innovation.

Mine dage er aldrig ens!

Dét, jeg især godt kan lide ved mit job, er de mange forskellige opgaver. Ingen dage er ens for mig … men jeg skal stadig igennem visse vigtige trin: Jeg studerer markedet, jeg undersøger forbrugernes nye anvendelsesmåder og vaner, jeg møder brugere inden for området, og jeg interviewer dem ved hjælp af forskellige metoder. Derefter strukturerer og analyserer jeg det hele, så jeg kan komme med anbefalinger til tilpasning af vores produkter og tjenester.

"KOM UD AF KASSETÆNKNINGEN, OG FEJ DINE ANTAGELSER AF BANEN"

Tænk ud af boksen!

Jeg sætter pris på den metodiske del af mit job med at skulle gennemgå de vigtige trin, men det, jeg allerbedst kan lide, er at komme ud af kassetænkningen! En af de væsentlige forudsætninger for dette job er empati og at kunne lytte, så man ikke falder tilbage på de antagelser, man har forvejen. Når vi taler om en situation, har vi på forhånd masser af fordomme og meninger om den. En Consumer Insights Manager skal kunne frigøre sig fra sin måde at tænke på, slippe af med sine fordomme og lade sig guide af forbrugeren. Og det fører mig nogle gange ned ad veje, som jeg havde lagt helt til side eller slet ikke engang havde bemærket!

Smag for udfordringer

Jeg elsker udfordringer! Eftersom min stilling er ny, skal alting opbygges fra bunden (arbejdsmetoderne, værktøjerne osv.), og jeg er ofte nødt til at sætte spørgsmålstegn ved den måde, jeg arbejder på, så jeg kan tilpasse den til behovene hos Hamelins forbrugere og teams. Jeg afprøver nye dynamikker og nye måder at arbejde på ved fx at indføre Design Thinking, så vi lærer at tænke anderledes og kan tage et skridt i retning af at bryde ud af de faste modeller.

AGATHES RÅD

Vær opmærksom og empatisk over for forbrugeren. Forsøg ikke at påtvinge dem dine meninger, og lad ikke dine fordomme stå i vejen, heller ikke selv om det nogle gange betyder, at du kommer i vanskeligheder! Og du er også nødt til at være en smule gal for at kunne tænke ud af boksen.